Jako bankovní manažeři si nejlépe vedli studenti z Gymnázia Milevsko

BIA 3.5.2007

Gymnázium Milevsko opět zabodovalo v celonárodním finále soutěže mezinárodní vzdělávací organizace Junior Achievement a Citibank o nejlepší bankéře mezi středoškoláky. Studentské týmy z této školy obsadily první i druhé místo, třetí skončili studenti ze SOŠ a SOU Pardubice.

V soutěži o nejlepší tým BIA (Banks in Action) se každoročně utkávají středoškoláci, kteří na své škole absolvovali praktický ekonomický předmět Banky v akci. V něm se prostřednictvím počítačové simulace stávají manažery bank a formou hry poznávají fungování bankovního trhu, ekonomickou teorii a základy finanční analýzy.

Program Banky v akci patří k osmi praktickým ekonomickým předmětům, které Junior Achievement v České republice nabízí středním školám. Obchodní akademie, gymnázia či střední a vyšší odborné školy tyto programy zařazují do své výuky jako povinné či povinně volitelné předměty. Program mohou libovolně sestavit podle potřeby či zájmu studentů z několika programů Junior Achievement.

Tým Gumídci

Do finále letošního 9. ročníku soutěže se ze základního kola, které proběhlo v březnu a dubnu prostřednictvím internetu, probojovalo 10 studentských týmů z České republiky. Finále se uskutečnilo 3. května v Praze v prostorách centrály Citibank, která je prostřednictvím Citi Foundation dlouholetým partnerem soutěže a svou významnou podporou umožnila zavedení tohoto programu Junior Achievement v České republice.

"Vedle finanční podpory věnuje Citi organizaci Junior Achievement také lidský potenciál. Naši zaměstnanci se podílejí na přípravě i realizaci soutěže, se studenty se setkávají na přednáškách a předávají jim své praktické zkušenosti z celé řady oborů. Mají tak skvělou příležitost pomoci vychovávat své případné budoucí kolegy," uvedla Markéta Dvořáčková, vedoucí oddělení Vnějších vztahů Citibank a.s.

Na první příčku se pod vedením Jiřího Školníka, který program Banky v akci vyučuje již řadu let, probojoval tým ve složení Magdaléna Kořenská a Michaela Tollingerová z Gymnázia Milevsko, stříbro získaly Lucie Buzková a Petra Nováková z téže střední školy a třetí skončili Michaela Hačková a Josef Jankovský ze SOŠ a SOU Pardubice.

Počítačová simulace Banky v akci prošla v letošním školním roce rozsáhlou aktualizací. Nová verze má zcela nové grafické zpracování a získala atraktivní podobu moderní počítačové hry. Program disponuje řadou přidaných funkcí; učitelé, kteří tento výukový nástroj používají, ocení např. nový komplexní ukazatel výkonů jednotlivých bank a možnost simulovat hospodářskou situaci během hry. Nová verze bude vyučujícím programu Banky v akci přístupná v anglickém jazyce od příštího školního roku.

Markéta Pluhařová

První tři týmy

Tisková zpráva Junior Achivement - v Praze 3. 5. 2007, foto archiv JA