Uživatel: nepřihlášen    přihlásit
[ úvod ]
[ stalo se ]
[ chystá se ]
[ názory ]
[ firmy ]
[ tržiště ]
[ lidé ]
[ administrace ]
[ Bohuslav Hedvik ] [ Daniela Balážová ] [ František Dragoun ] [ Ing. Ondřej Bernot ]
[ Ivana Stráská ] [ Josef Žižka ] [ Karel Reiniš ] [ Marie Bolková ]
[ Martin Třeštík ] [ MUDr. Iva Hodková ] [ Simona Švarcová ] [ Stanislav Kázecký ]
[ Václav Chlum, Tomáš Chlum, Luboš Kolafa ] [ Václav Jedlička ] [ Vladimír Korecký ] [ Zdeněk Pavlík ]


Vladimír Korecký

Předseda Českého svazu ochránců přírody v Milevsku.

"Příroda potřebuje nadšence"

Povězte mi něco o vašem spolku. Kolik máte členů, a co toto členství obnáší?
Jsme spolkem lidí, kterým není lhostejná příroda a negativní vlivy, které se jí dotýkají. Jsme víceméně klubem důchodců, protože lidé v aktivním věku dnes podnikají. Je nás sedmnáct. Chuť a nadšení nám nechybí, zato fyzických sil už poněkud ubývá. Víte, nadšenců, ochotných své volno věnovat neziskové veřejné práci, je pohříchu málo. Mohlo by se dělat spoustu zajímavých věcí, ale chybí nám mladí lidé. Ti spíše “rejžují”.


Myslíte si, že za minulého režimu zájem byl?
Zní to absurdně, ale ano. Dřív se dělalo hodně – besedy s dětmi, různé vycházky.


Čím se svaz zabývá dnes?
Připravujeme publikaci “Chráněné rostliny Písecka” a spravujeme naučnou stezku.


Kde sháníte peníze?
Počátkem roku uzavíráme Dohodu o práci s referátem životního prostředí Okresního úřadu v Písku. To jsou naše jediné příjmy. Spíš než málo peněz nás však trápí to, že k nám nechodí mladí lidé. Domnívám se, že příroda na každém úseku, v každé vsi a městě, potřebuje pár nadšenců, kteří by se dle svých sil a možností snažili záporné vlivy na životní prostředí eliminovat.


Říkáte, že vás trápí nezájem mladých lidí o životní prostředí. Co ale potom radikální neboli militantní ekologové, kteří se sdružují do nejrůznějších organizací a pořádají velkolepé demonstrace?
Tato hnutí jsou v pořádku, jsou jakýmsi svědomím společnosti. Na druhou stranu bývají s problematikou obeznámeni velmi povrchně, jejich názory jsou příliš razantní a zjednodušené. Tyto organizace však alespoň mohou vyprovokovat zájem veřejnosti a politiků – například k diskusi o Temelínu daly podnět Jihočeské matky.


Jak hodnotíte roční působení Miloše Kužvarta na postu ministra životního prostředí?
Kužvart je, myslím, nejlepší ministr životního prostředí, jakého jsme kdy měli. Všichni jeho předchůdci v čele s ministrem Bendou se neobyčejně negativně podepsali na kvalitě našeho životního prostředí. Navíc je Kužvart člověkem vzdělaným, což se bohužel nedá říct o některých dalších ministrech.


Co pro vás znamená pojem “žít ekologicky?” Je to v dnešní době vůbec možné?
Znamená to pro mně žít normálně. Nežít na úkor budoucích generací. Nyní žijeme spotřebitelským životem, řídíme se heslem “Po nás potopa.” Všechno využijeme, všeho zneužijeme bez ohledu na následky. Měli bychom se naučit žít skromněji. Nemusíme mít přece nadbytek věcí. Dá se žít spokojeněji bez celé řady výrobků, kterými nás trh zaplavuje. Do domácností chodí letáky na všechno možné, noviny jsou plné reklam. A mnoho lidí tomuto tlaku podlehne. A kolotoč odpadu, vysoké spotřeby energie a surovin se točí dál.


Jak vidíte současný český venkov?
Venkov se vylidňuje, rodinné farmy krachují, protože nejsou schopny konkurovat velkokapacitním producentům. Jediná věc, pro kterou se venkov využívá, jsou koupě rekreačních objektů, což představuje problém pro místní komunitu. Narůstá odpad, odpadní vody a tak dále.


Zkuste si teď zahrát na proroka. Jak to s lidstvem a Zemí může dopadnout?
Záleží na tom, jak rychle si uvědomíme, že nemůžeme postupovat dál stejným tempem. Jestli si to neuvědomíme, dopadneme zle. Vzpamatujeme-li se včas, šanci máme. Nemůžeme však donekonečna přešlapovat na místě.


Publikoval: Iva Hanzlíková dne 27.08.1999
[ nezávislý internetový zpravodaj vydává Kompas Milevsko s.r.o. odpovědný redaktor Ing. Pavel Bolek -pbo- © 1998, 2002, 2007 ]