Uživatel: nepřihlášen    přihlásit
[ úvod ]
[ stalo se ]
[ chystá se ]
[ názory ]
[ firmy ]
[ tržiště ]
[ lidé ]
[ administrace ]
[ Bohuslav Hedvik ] [ Daniela Balážová ] [ František Dragoun ] [ Ing. Ondřej Bernot ]
[ Ivana Stráská ] [ Josef Žižka ] [ Karel Reiniš ] [ Marie Bolková ]
[ Martin Třeštík ] [ MUDr. Iva Hodková ] [ Simona Švarcová ] [ Stanislav Kázecký ]
[ Václav Chlum, Tomáš Chlum, Luboš Kolafa ] [ Václav Jedlička ] [ Vladimír Korecký ] [ Zdeněk Pavlík ]


Martin Třeštík

Předseda Spolku pro rozvoj kultury v Milevsku.

"Člověka těžko vytáhnete ze soukromí domova"

Mohl byste na úvod popsat, co je hlavní náplní Spolku pro rozvoj kultury v Milevsku?
Fungujeme - nevím, jestli to řeknu přesně, od roku devadesát tři, čtyři. Dnes máme okolo patnácti členů, takových aktivních lidí, kteří se rádi něčeho účastní. Hlavní náplní spolku je organizovat různé druhy činností, které se týkají kultury, přitom se snažíme spíše o akce nekomerčního rázu. Pořádáme koncerty vážné hudby, zveme různé interprety. Nyní jsme získali “poradce” – dirigenta Vodňanského, který nám doporučuje různé umělce. Děláme i větší akce, například Mozartovo Requiem, které se pořádalo loni v létě, před dvěma lety se hrál Dvořák.

Dříve jsme pořádali žulová sympozia v Bažantnici, ale z organizačních i finančních důvodů se nyní v této aktivitě nepokračuje. Je to možná škoda, ale momentálně nemáme nikoho, kdo by se na tom chtěl nějak podílet.

Další významnou činností je činnost vydavatelská. Začínali jsme vydáváním regionálních publikací, především titulů o Milevsku a okolí.

Letos se rozbíhá ještě další akce, takzvané Večery pod lampou v Galerii M. Bude to směřováno spíše k menšímu okruhu lidí. Myslím, že je to zajímavá věc a budeme se snažit ji udržet.


Slyšela jsem o nové literární soutěži…
Ano, letos jsme vyhlásili literární soutěž pod záštitou města Milevska. Jedná se o soutěž pro mládež ve dvou kategoriích – deset až čtrnáct a patnáct až dvacet let. Jestliže se nám do této soutěže budou mladí lidé hlásit, budeme v tom pokračovat.


Jak vůbec spolupráce s městem probíhá?
Myslím, že jsme si získali důvěru města, které z velké části naše akce sponzoruje, a pokud to trochu přeženu, můžu říct, že jsme v tomto městě jakousi kulturní komisí, která vybírá a organizuje různé projekty. Nejvíce zápasíme s malým zájmem lidí o kulturu. Nechodí se na koncerty, výstavy. Možná je to kvůli vstupnému, ale spíše je to záležitost toho, že většina lidí se spíše drží doma, mimo tyto věci.


Myslíte, že to někdy bylo v tomto směru lepší?
Nechci tu dobu idealizovat, asi to nebylo nejlepší. Na tyto akce vždy chodila úzká skupina lidí, ale mám dojem, že nyní je ještě “užší”. Takových třicet, čtyřicet lidí. Ale jsme rádi i za to. Na druhou stranu musím říct, že na některé akce si lidé začínají pomalu zvykat, začínají je vnímat jako běžnou součást toho, co se kolem nich děje.


Mluvil jste o financování městem. Přispívají vám také některé soukromé subjekty?
Přispívají, ale je to v tomto ohledu trochu slabší. Většina podniků v Milevsku sponzoruje sport, tenis, hokej, fotbal. Méně už kulturní akce.

Byl jste členem komise, která měla za úkol vybrat novou ředitelku Milevského muzea. Jak se díváte s odstupem času na okolnosti, které odvolání Věry Englichové provázely?
Myslím, že mi nepřísluší to nějak hodnotit. Jasné je, že důvodem jejího odvolání byly některé nedostatky ve správě sbírek. Jsem přesvědčen o tom, že paní Marie Špačková, kterou komise pro funkci ředitelky muzea vybrala, má schopnosti, které jsou v řízení muzea rozhodující: správa sbírek a budování expozic.


Vraťme se ke “kulturní úrovni” občanů Milevska a okolí. Je určitě velmi zjednodušené zvolit právě tento termín a zjednodušené je i hledat důvody, proč jsme “málo kulturní.” Nicméně – kromě toho, co jste řekl na začátku – proč?
Určitě tu nejsme více nebo méně kulturní než někde jinde. To je obecný trend. Lidé mají doma televizi, video, proč by tedy ještě měli někam chodit… Asi nemají potřebu. Ale to pociťují všechny kulturní instituce, třeba i kino. Člověka těžko vytáhnete ze soukromí jeho domova.


Publikoval: Iva Hanzlíková dne 29.04.2000
[ nezávislý internetový zpravodaj vydává Kompas Milevsko s.r.o. odpovědný redaktor Ing. Pavel Bolek -pbo- © 1998, 2002, 2007 ]